Niewątpliwie, pierwszym objawem, który powinien nas skłonić do konsultacji z lekarzem jest ból w nadbrzuszu, często, choć nie zawsze, promieniujący do pleców. Może on się pojawiać zależnie od rodzaju spożytego posiłku, szczególnie ciężkostrawnego. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja nawet z lekarzem POZ, który zleci podstawowe badania laboratoryjne – między innymi enzymy trzustkowe - lipazę i amylazę oraz USG jamy brzusznej. Jeśli wyniki badań okażą się nieprawidłowe, wskazana jest konsultacja z gastroenterologiem, który poprowadzi dalszą diagnostykę oraz leczenie.
Ważnym momentem, który powinien nas skłonić do diagnostyki trzustki jest również świeżo rozpoznana cukrzyca typu 2 u osób dorosłych. Zaburzenie wydzielania insuliny powoduje, że stężenie glukozy we krwi odbiega od normy. Powinno być dla nas sygnałem, że nasza trzustka nie pracuje prawidłowo i skłonić nas do wizyty w Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Trzustki.
Do lekarza powinni zgłosić się również pacjenci, u których w tradycyjnym badaniu USG jamy brzusznej opisane zostały zmiany o charakterze torbieli. Zdarza się, że są to zmiany pozapalne, tzw. pseudotorbiele. Jednak równie często są to guzy torbielowate, które w przyszłości mogą stać się zmianami nowotworowymi. W Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Trzustki możliwe jest wykonanie biopsji takiej zmiany podczas badania EUS i określenie jej charakteru.
Należy jednak pamiętać, że choroby trzustki nie zawsze przebiegają objawowo. Nawet 10% przypadków nowotworów czy zapaleń trzustki nie powoduje dolegliwości bólowych, a jedynym objawem jest na przykład chudnięcie lub nudności i wymioty. Pojawiające się dolegliwości bólowe świadczą przeważnie o zaawansowanym stanie choroby. Dlatego w przypadku trzustki ważne jest również profilaktyczne badanie. Jeśli mieliśmy przypadki guzów trzustki w rodzinie, wskazane jest wykonanie badań genetycznych, nawet komercyjnie, które określi czy mamy predyspozycje do tego typu zachorowań. Ponadto, aby zareagować odpowiednio wcześnie, powinniśmy minimum raz w roku wykonać podstawowe badania laboratoryjne, które określą stan trzustki, wątroby czy nerek.